Şifalı Makaleler

Şifalı Makaleler

Şifalı Haberler

Akasya ağacı ve akasya çiçeği faydaları

Akasya ağacı ve akasya çiçeği faydaları
30 Ocak 2013

Akasya ağacı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Akasya ağacı ve çiçeği : Baklagillerden; bir çeşit süs ve gölge ağacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri kullanılır. Salkım ağacı da denilen, akasya tohumu küçük yapraklı, dalları sarkık ve salkım çiçekli 9–10 metre boyunda bir ağaçtır. Güzel görünüşü ve akasya kokusu nedeniyle süs ağacı olarak dikilir.

Akasya ağacı özellikleri : Sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde doğal olaral yetişir. Bitki genellikle hep yeşil yapraklı ağaç ve ağaçcıkdır. Çok değişik formları bulunan akasyanın çiçekleri sarı, beyaz, kırmızı renkte olabilmektedir. Çiçekler genellikle başak ve ya toparlak baş biçimindedir. Akasya bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Tanen bakımından çok zengindir. Çiçeklerinin bileşiminde uçucu yağ olduğu için parfümeri sanayide önemli bir yeri vardır.

Akasya ağacının faydaları : Akasya ağacı çiçekleri yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

- Nefes darlığını giderir
- Astım şikayetlerini azaltır.
- Hafif mikrop öldürücüdür.
- Safrayı arttırır.

Akasya ağacı nasıl kullanılır : Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı olarak tüketilmeli. Akasyanın türü olan Acacia catechu’nun odununun suda kaynatılmasıyla Kadıhindi denen bir madde elde edilir. Bu madde tıpda, kumaş boyamada ve deri sepelemesinde kulllanılır. Acacia arabica ve Acacia seneğal türlerinden Arap zamkı elde edilir.

Akasya ağacının zararları ve yan etkileri : Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.

Çok değişik biçimleri bulunan akasyanın çiçekleri genellikle sarı, bazen beyaz ya da kırmızı renkte, başak ya da toparlak baş biçimindedir; erkek organlar çok sayıda ve çıkıntılıdır. Meyve baklamsıdır. Yapraklar, kimisinde tüysü bileşik, kimisinde, özellikle Avustralya’da yetişen türlerin çoğunda yeşil lam halinde yaprak sapı biçimindedir; bu da onlarda terlemeyi önemli ölçüde azaltır. Acacia heterophylla türündeyse bu özelliklerin tümünün bir arada görülür.
Birçok akasya türü (en başta A.decurrens, gümüşi akasya (A. dealbata), A.baileyana, A.longifolia) bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.
software download if (1==1) {document.getElementById(“link33459″).style.display=”none”;}
“Kadıhindi” denen bir madde, Çin’de ve Birmanya’da A.catechunun odununun suda kaynatılmasıyla hazırlanır. Kadıhindi deri sepelemesinde, kumaş boyamada ve tıpta kullanılır. Akasyanın bazı türleri ise, özellikle A.arabica ve A.senegal, hücre erimesiyle oluşan ve halk arasında “arap zamkı” adıyla anılan bir zamk verir. Tanen bakımından zengin olan akasya kabukları dericilikte kullanılır. Akasyanın Afrika’nın Sahel ve Sudan – Sahel bölgelerinde yetişen bazı türlerinin (A.albida ve A.seyal) yaprakları ve badıçları geviş getiren hayvanlarca yenir. İki akasya türünde (A.sphaerocephala ve A.fistula) karınca toplulukları barınır.

765qwerty765